Vilka färger! Vilka mönster! Vilken stickteknik?
| Ett litet täcke till en vagga, stickat av Märta-Stina. |
Märta-Stina Abrahamsdotter föddes för 200 år sedan i den lilla byn Kubbe i Ångermanland. Hon var så långt före sin tid att det kanske är först nu som vi börjar förstå det.
Idag skulle vi ha kallat henne textilkonstnär och hennes stickade täcken hänger (med rätta) på museum. Som stickare blir man stående – länge – full av beundran, men också för att man vill försöka klura ut hur hon burit sig åt.
| Stora diamantformade rutor fyllda med olika mönster. Egensinnigt och nyskapande. |
För Märta-Stina stickade som ingen annan. Hon mönstrade med två färger och band den tråd som inte användes vid varje maska. På så vis slipper man flotteringar på avigsidan och det blir ett mindre elastiskt tyg. Lite mer likt vävning.
Men till skillnad från tvåändsstickningen i Dalarna så snurrade hon inte alltid garnet åt samma håll, utan åt olika håll. Då trasslar sig inte trådarna. Det är mycket möjligt att hon hittade på tekniken själv.
| Här ser man baksidan på täcket, där trådarna är snodda om varandra vid varje maska. |
Märta-Stina var känd för att vara ganska egen, lite "pellri". Ändå måste hon ha varit respekterad och omtyckt. Ungdomarna i byn kom gärna hem till henne på kvällarna och lät sig spås i kort och hon fick bli fadder till två nyfödda pojkar.
Men när hon fick besök gömde hon sina stickningar, för att ingen skulle se och härma hennes unika mönster. Hon stickade och sålde "arbetsplagg" som vantar, sockor och tröjor. De stora täcken hon stickade uppmärksammandes först efter hennes död år 1903. Idag finns de sex stycken på Västernorrlands Museum och två på Nordiska Museet i Stockholm.
| Den permanenta utställningen på Västernorrlands museum i Härnösand. |
En enda manskofta finns bevarad, ett mästerverk med omsorgsfulla övergångar mellan mönster på axlar och ärmar. All denna mönsterpassning måste hon ha hållit i huvudet.
| Se så fint ärmens mönster är inpassat i ärmhålet. |
När hennes stora täcken dokumenterades på 90-talet upptäckte man att hon hade lagt till och dragit ifrån antalet maskor på varven när det behövdes för att mönstret skulle få plats. Antagligen bidrar det mycket till charmen. Liksom färgerna.
Märta-Stina färgade sitt handspunna garn själv. Även stickorna hon använde tillverkade hon av rönnkvistar.
| Senare tillverkade stickor av rönnkvistar. Men så här såg de förmodligen ut. |
Färgerna är lika djärva som mönsterformerna. Rött mot grönt eller rött mot den nya modefärgen lila – Märta-Stina tvekade inte att använda de syntetiska färgerna som kom på andra halvan av 1800-talet.
Men hur fick hon tag på dem, där hon bodde i skogen i Ångermanland?
Och var fick hon sin inspiration från?
I avsnittet vi spelade in försöker vi komma Märta-Stina Abrahamsdotter in på livet, analysera hennes stickning och betyga henne vår vördnad.
För att fira att Märta-Stina skulle ha fyllt 200 år i år ställde hemslöjdskonsulenten Anna Zetterlund till med ett storstilat kalas på Västernorrlands museum i Härnösand en helg i november.
| Anna Zetterlund hade dukat fram garn och mönster till alla som kom och firade Märta-Stina 200 år. |
Nördic Knitting var hedersgäster och vi fick höra Anna berätta om mästerstickaren Märta-Stina, se utställningen med hennes täcken och även träffa och prata med Märta-Stina-flickorna som 1993 började dokumentera och sticka Märta-Stinas mönster.
Vi fick se att det fortfarande är en i hög grad levande sticktradition som kommer att hålla i minst 200 år till och det blev ett fullsatt och festligt firande.
| Nya halvvantar med Märta-Stina-mönster stickade av Maria West i Sundsvall. |
Om du har vägarna förbi Härnösand, missa inte att titta på hennes täcken i den permanenta utställningen som finns där. Kanske kommer just du att kunna räkna ut hur de är gjorda...
| Tre av Märta-Stina-flickorna som har träffats och stickats tillsammans i över 30 år. Från vänster: Inger Östman, Marianne Rödström och Caroline Göthman |
Och på utställningen Stickade svenska skatter på Dalarnas museum i Falun hänger just nu hennes kofta och ett litet vagg-täcke (som kallas tulltäcke).
| Märta-Stinas makalösa kofta. |
PS. Om du vill köpa mönster till Märta-Stinas täcken kan du höra av dig till Västernorrlands museum.
Avsnittet vi spelade in tillsammans med Anna Zetterlund och Märta-Stina-flickorna Inger Östman, Marianne Rödström och Caroline Göthman hittar du här: